Aracınızı güvenli bir yere park etmemenizin akabinde ya da aracınızın kapısını kilitlemeyi unutmak gibi ihmalleriniz sizi aracınızın çalınma riski ile karşı karşıya bırakacaktır. Söz konusu olayın vücut bulması durumunda ilk yapmanız gereken şey aracın çalındığı semtin Emniyet Müdürlüğü’ne başvurup gerekli ayrıntıları vererek çevrede bulunan mağaza, kafe, dükkân vs yerlerin isimlerini bildirmektir. Bu işyerlerinde bulunabilecek kamera kayıtları aracınızın bulunmasını kolaylaştıracaktır.

Ayrıca söz konusu talihsiz olayın Emniyete İhbarını yapmanızın ardından vakit kaybetmeden araçla ilgili tüm bilgi ve belgelerin kasko sigortasını yapan sigortacıya bildirilmesi gerekmektedir. Bu durumun sigorta şirketine beş gün içinde bildirilmesi gerekmektedir. Çalınmış araç kolluk kuvvetlerince 30 gün içinde bulunamadığı takdirde sigortalı ya da lehine sigorta yapılan araç sahibi ilgili sigorta şirketine tekrar başvurarak aracının bulunmadığını belgelemek ve bu durumu da sigortacıya bildirmekle yükümlüdür. Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor sorusunun cevabının sizleri telaşlandırmaması için başınıza talihsiz olayın gelmesini beklemeden kasko sigortası yaptırın ancak unutmayın ki sigorta şirketinin sorumluluğu primin veya ilk taksitin ödenmesinden itibaren başlayacaktır!

Aracınıza çalan kişinin tespit edilmesi akabinde yapmanız gereken kolluk kuvvetlerine şikâyetçi olduğunu bildirmek ya da savcılığa şikâyet dilekçesi vermek olmalıdır. Ancak belirtmek gerekir ki söz konusu Hırsızlık Suçu şikâyete bağlı bir suç değildir siz şikâyetçi olmasanız dahi TCK’nin 141. maddesi gereği başkasına ait bir taşınır eşyayı kendisine ya da başkasına yarar sağlamak kastıyla bulunduğu yerden alan kişi söz konusu suçun faili olacak ve hakkında kamu davası görülecektir.

Sonuç olarak aracınızın çalınma riskine karşı her türlü tedbiri alıp araç hırsızlığına karşı daha etkin bir koruma için de, aracınıza GPS ya da benzeri bir izleme sistemi taktırın. Bu izleme sistemi sayesinde aracınız çalınsa bile, polis yerini kolaylıkla tespit edebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Özel Ders İhtiyacına Çözümler Üreten Firma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.