Her kadın için güzel görünmek önemlidir. Bunu sağlayabilmek ve devamlılığını getirmek adına elinden gelen her şeyi yapabilirler. Çoğu bayan güzelliğine güzellik katmak için gününün büyük bir bölümünü güzellik merkezlerinde ve kuaför salonlarında geçirir. Bir bayanı çekici kılan birçok özelliği vardır, saç modeli, kesimi, rengi, makyaj şekilleri vs. Ancak ilk göze çarpan ellerimizdir. Günlük hayatımızda, iş yaparken, çalışırken, toplum içerisinde ellerimiz göz önündedir. Özellikle bayanlar ellerinin görselliğine daha çok dikkat eder ve önem verirler. Bunun için günümüzde çeşitli kozmetik firmalarının, geniş ürün yelpazelerini kullanarak, özendikleri tırnaklarını renklendirirler.

Peki, ellerimizin güzelliği için bu kadar özendiğimiz tırnaklarımıza sürdüğümüz ojelerin çıkarılma aşamasında kullandığımız asetonun ellere zararı var mıdır? Sorusunu her bayan en az bir kere aklından geçirmiştir. Aseton bir çeşit alkol olup, keskin kokulu, akışkan yapıya sahip, yanıcı bir kimyasaldır. Fazla miktarda solunduğunda uyku verebilen, sarhoşluk yapabilen bir kimyasal türüdür. Her kimyasalın, insan vücuduna verdiği ufak ya da büyük çaplı zararları vardır. Tırnak tabakasını inceltir, tırnak köklerine nüfuz ederek tahribata sebep olur. Tırnakların güçsüzleşmesine, incelip, kırılmasına yol açabilir.

Açık yaralarda iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. Günümüzde aseton bazlı cila çıkarıcılar yerine yeni gelişen teknolojiyle birlikte çözücüler üretilmeye başlanmıştır. En çok fosforlu, kırmızı, siyah ve simli cilaları elimizden çıkarırken asetonu fazla miktarda kullanırız. Ancak ne kadar az kullanırsak elimize ve tırnaklarımıza da vereceğimiz zarar o derece az olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diyet Ürünler Zararlımı? başlıklı makalemizde diyabetliler, diyet ürünler ve light kola hakkında bilgiler verilmektedir.