asitli_icecekler_sagligimizi_nasil_etkilerBir çoğumuzun su gibi hatta bazen daha fazla tükettiği asitli içeceklerin öncelikle içerdiklerine bir göz atalım. Asitli içeceklerin temel bileşenleri fosforik asit, rafine şeker ve kafeindir. Şimdi gel gelelim asıl sorumuza: bu maddeleri içeren Asitli içecekler sağlığımızı nasıl etkiler? Asitli içeceklerin etkilerini tam olarak öğrenebilmek için içerdiği maddeleri tek tek ele almamız gerekiyor.

 

Öncelikle fosforik asidi ele alacak olursak en önemli etkisi vücudun kalsiyum kullanma yeteneğini azaltmasıdır. Örnek verecek olursak hepimiz sütün yararlarını ve ne kadar çok kalsiyum içerdiğini biliriz yani asitli içecekler diğer besinlerden aldığımız ve özellikle kemiklerimiz için çok önemli olan kalsiyumun etkisini azaltır. Bunun sonucu olarak da kemiklerin güçsüzleşmesi, kemiklerde ağrılar, diş çürümesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Asitli içeceklerin içerdiği bir diğer madde ise rafine şekerdir. Rafine şekerin tüketilmesi vücutta yüksek insülin, yüksek tansiyon gibi olumsuz etkileri vardır fakat asıl ve en önemli zararı tüm hastalıkların başı olan ve özellikle genç insanların dış görünüşleri için büyük bir olumsuzluk olarak gördükleri kilo almadır. Birçok asitli içeceğin bir bardağında günlük şeker ihtiyacımızın %90’ı kadar şeker mevcuttur. Yani günde bir kaç bardak Asitli içecek içtiğimizde ve bunun yanında diğer besinlerden de aldığımız şeker ile birlikte sağlıklı bir insana göre 3-4 kat daha fazla kilo alırız. Son maddemiz olan kafein ise uykusuzluk ve sinirlilik gibi fiziksel ve ruhsal yıpranmaya yol açar.

Tüm bu etkileri ele aldığımıza asitli içeceklerin ne kadar zararlı ve tehlikeli olduklarını görüyoruz. Asitli içecekleri tamamıyla hayatımızdan çıkarmak mümkün olmasa da azaltabildiğimiz kadar azaltmalıyız hayatımızda

Bir önceki yazımız olan Selülit Problemlerinden Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız? başlıklı makalemizde selülit ve selülit problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.