Günümüzde teknolojik gelişimler modayı da etkiliyor. Kıyafetlerimizden diğer alanlardaki seçimlerimize kadar pek çok şey değişiyor elimizde olmadan. Ama içindeki kültür parçalarını öldürmeyenlerimizde var. Seçimlerinde hala hem geçmişi yaşatıp hem de onu kendi sanatsal dokunuşlarıyla süsleyenler ve bu şekilde şıklığı kazananlar mesela.

İşte avangarde yemek odası bu stil sahiplerinin seçimleri. Osmanlı padişahlarıyla aynı masada yemek yercesine hissedebilirsiniz kendinizi. Yada beyazın asilliğiyle şık ve sade bir yemek odası kurabilirsiniz evinizin en değerli köşesine. Misafirlerinizle ve ailenizle değerli zamanınızı geçirirken takıma ekleyeceğiniz mobilyalarınızla minik sürprizler yapabilirsiniz saltanatınızın saygın üyelerine. Örneğin avangarde bir etejerle hem boşlukları doldurabilirsiniz hem de üstüne koyduğunuz gramofonunuzun plağında sanatın en üst düzey notalarına ulaşabilirsiniz ona uygun yemek odanızda… Peki, nedir bu avangarde? Fransızca bir deyim olarak geçmektedir sözlüklerimizde. Tarihsel gelişimini hayal gücüyle geliştiren moda severlerin modern stilleri sanatlı bir şekilde halka uyarlama biçimidir. Halk için üretilmese de halkın da bu stili benimsemesini sağlar sadeliğiyle. Diğer mobilyalardan farkı şöyledir.

Mesela bir yatak odası takımının kulpları yerine gül oyması konulması ona minik dokunuşlarla birkaç çizikle sanatı işlemektir. Avangarde kelimesi sadece mobilyalarda değil onunla beraber pek çok alanda da geçmektedir. Müzikle uğraşanlar sanat eserlerinde, resim dalındakiler tablolarında, stil uzmanları ise yeni kreasyonlarında bu terimi kullanarak ve onun biçimine uyarak el emeği ve hayal güçleriyle kendi avangardelerini oluşturmaktadırlar.  Hem moderndir hem samimi. Şıklığın yanında sanatın hem abartısını hem sadeliğini zaman zaman yakalamak isteyenlere avangarde yemek odaları en doğru tercihtir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Ahşap Yatak Odaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.