Yapıları itibariyle başak burçları diye kendi yemeklerini kendileri yapmayı severler çünkü yemek konusunda oldukça titizdirler bunun nedeni ise yaptıkları işlerin kendi zevklerine uygun olmasını istediklerinden kaynaklanır. Yemek konusu onlar için asla vazgeçemeyecekleri bir lükstür. Fakat günümüzde birçok kişinin kilo problemleriyle başı dertte buna çözüm olarak basak burçlarına ve diğer insanlara başak burcu diyeti adında bir diyet önerilmektedir. Bu diyet kapsamında günlük önerilen 1200 ila 1300 arası kalori sınırlaması vardır bu sayede haftada 1-2 kilo hatta bunu 3 günde başarmak bile mümkündür. Fakat bu kadar kısa sürede kilo verildikten sonra vücudun kendini belli bir miktar toplayabilmesi için başak burcu diyetine iki gün ara verilerek sonra tekrar devam edilmelidir. Aradaki bu denge kesinlikle korunmalıdır aksi halde ciddi mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Başak Burcu Diyeti

Başak Burcu Diyeti

Genellikle meyve ve sebze içerikli bir diyet olmakla beraber günlük çeşitli bitki çayları ve en az 2 litre su kesinlikle tüketilmelidir. Başak burcu diyeti kapsamında şekeri tamamen hayatımızdan çıkarmamız gereklidir. Öğünlerimizi de sabah kuşluk öğle ilkindi akşam ve gece olmak üzere 6 tane düzenli periyoda sokmamız gereklidir ve bu periyotlara kesinlikle sadık kalınmalıdır. Tabi her diyette olduğu gibi aksamları yemek yememeliyiz örn: aksam yemeğinde yağsız sebze yemekleri tercih edilmeli ve geceleri sadece 1 tane meyve tüketilmesi diyetin etkisini daha çabuk göstermesine yardım eder.

Başak burcu diyetine başlayan kişilerin hepsinin kafasında aynı soru işareti yani ekmek tüketiminin ne olacağıdır. Kesinlikle ekmek tüketimine devam edilmelidir vücudun oradan gelecek enerjiye de ihtiyacı bulunmaktadır, fakat yeteri kadar ve uygun olan ekmeklerle yani öğünde en fazla 1 dilim ve buğday ekmeği olmak şartıyla. Diyeti uygulayacak olan herkesin sağlığına zarar vermeden en iyi sonucu almasını dilerim.

Bir önceki yazımız olan Sağlığımızı Korumanın Yolları başlıklı makalemizde sağlığımızı korumanın yolları ve sağlığımızı korumanın yolları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.