Hayatınızda bir noktada, lider olmak için bir dürtü hissedeceksiniz. Bu dürtü birçok alanda olabileceği gibi, bir belediye başkanlığı da olabilir. Neden olmasın? İşte bu noktada, Nasıl Belediye Başkanı Olunur? Sorusuna bir cevap gerekiyor. Bu kesinlikle kolay olmayan ve  de sabır isteyen bir süreç. Bu süreçte ihtiyacınız olan şeyler; karizmatik, uzlaşmacı bir kişilik ve liderlik becerileri vasıfların yanında, maddi açıdan istikrarlı gereksinimleri içeren, bir kentin ihtiyaçlarını ve insanlarını her açıdan iyi tanımaktan geçiyor.

Aşağıdaki adımlar, belediye başkanlığı konumunu almak için size yardımcı olabilir.

– Adayı olunan şehirde yaşamak önemli bir konudur. Bir şehrin insanı, kültürü, yaşam tarzı, yer şekillerini, ihtiyaçlarını vs. bilmeden yapılacak olan bir adım komik olabilir.

– Varlığını hissettirmeye ve Belediye Başkanı konumu için halktan yeterince onay almak zorundalığı da bunlardan biridir. Bunun için meclis üyesi olarak bir alt pozisyondan başlayarak ve zaman ilerledikçe daha yüksek bir konuma ilerlemek belki de bunun için daha doğru bir adım olabilir. Ama bu kişi, o şehirde yaşayan ünlü bir avukat veya bir iş adamı da olabilir!

– Cumhuriyetçi, muhafazakâr, liberal demokrat, Hangisi? Bir parti altında belediye başkanı olarak çalışmak istiyorsanız, şehirde takipçileri çoğunluğa sahip olan hangi partiler? Bir düşünün!

– İnsanların ihtiyaçlarını dinleyerek ve bunları çözmek için etkili bir plan; şehrin içinde bulunan  nüfuslu kişilerle kendinizi ilişkilendirmek de kolayca ve kısa bir süre içinde kabul olunmanızı sağlayacak olup ve size destek sürecinde yardımcı olacaktır. Örneğin; yerel iş sahipleri ile tanışmış olma gibi… Ticareti artırmak için planlar yaparak bunları paylaşan ve açıklayan bir belediye başkan adayı onların ilgisini oldukça kazanabilir.

– Oylamada yer almak ve yapmanız gerekenleri öğrenmek için Kent Konseyine gidilir. Genellikle belediye başkanlığı için oy pusulasında yer  almak için ( gerekli imza sayısı şehirden şehre değişir) şehirde yaşayan insanların imzaları ile bir dilekçe sunmak gerekir.

– İnsanlarla konuşmak, el ilanları yaymak, diğer adayların yaptığı konuşmalardan bilgi edinilip  daha iyisini ortaya koymak için çalışmalar yapmak ve gerekirse  kapı kapı ziyaretler gerekebilir.

– Seçim  kampanya için bir ekip yükünüzü hafifletecektir. Bunun yanında finansal destekçiler (sponsorlar) de dahil hassas meseleleri çözmek için önemlidir. Kampanya afişleri, posterler, billboardlar vb. kullanmayı düşünmelisiniz.

Bütün bu genel bilgiden sonra da gerekli olan kesin şartları sıralamak istersek ;

1)T.C vatandaşı olmak,

2)Seçilme Hakkını engelleyen bir suçtan hüküm giymemiş olmak,

3)25 yaşından gün almış olmak,

4)Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak veya muaf olmak,

5)Ve en önemlisi en çok oyu almak!

Bir önceki yazımız olan Borsa Yatırım Aracı Mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.