bilgisayarda_isletim_sisteminin_onemi_nedirYeni bir bilgisayar almadan önce, bilgisayarlar hakkında bilgi sahibi olalım ya da olmayalım, mutlaka az ya da çok bir araştırma yaparız.

Çeşitli forumlarda veya bilgisayar yazılım ya da donanımları üzerine bilgi sahibi kişilerin paylaşımlarda bulundukları çeşitli internet sitelerinde, almayı düşündüğümüz bilgisayarların özelliklerini irdeler, ihtiyacımıza uygun olup olmadığını araştırır, bu bilgisayarlara sahip kişilerin yorumlarını okur, bilgisayarları estetik yönden inceler, isteğimize uygun olup olmadığına bakar, bütün bunların ışığında almak istediğimiz bilgisayara karar veririz. Bunların dışında yeni bir bilgisayar alırken karşımıza çıkacak diğer bir unsurda işletim sistemine karar vermektir. Peki, yeni bir bilgisayar alırken seçtiğimiz bilgisayarda işletim sisteminin önemi nedir? İşletim sistemi bilgisayarımızdaki yazılım ve donanımların denetimi ve çalıştırılmasını sağlar. Ayrıca bilgisayarımızda kullandığımız programlar da yine işletim sistemi tarafından çalıştırılır. Günümüzde kullanılan işletim sistemlerine örnek vermek gerekirse Windows, Linux, Mac örnek olarak verilebilir. Bu işletim sistemlerinin her birinin diğerlerine göre artıları ve eksileri mutlaka vardır. Önemli olan işletim sistemi konusunda ihtiyaçlarımızı doğru bir şekilde belirleyerek beklentilerimizi karşılayacak olanı seçebilmemizdir.

Almak istediğimiz bilgisayarı seçerken işletim sisteminin bizim tüm ihtiyaçlarımıza cevap verip veremeyeceği, kullanışlı olup olmadığı, kullanacağımız programlarla uyumlu olup olmadığı ve bize maliyeti gibi konuları göz önünde bulundurarak karar vermemiz, bilgisayarımızı kullanırken ondan en üst düzeyde verim almamızı sağlar ve hayatımızı kolaylaştırır. Yeni bir bilgisayar alırken bütün bunları göz önünde bulundurmak hepimizin yararına olacaktır.