Obezite, çağımızın en çok yaşanan durumlarından biri haline gelmiştir. Bu duruma pek çok çözüm üretilmektedir. Bilim adamları çağımızın rahatsızlığına çare bulma çalışmaları sırasında doğanın gücünden de faydalanmaya başladılar. Yapılan çalışmalar doğanın bu konuda da bize pek çok çözüm yolu ürettiğini gösterdi.

Halk arasında da bir çok bitki zaten ödem atıcı olarak bilinmektedir. Maydanoz, kiraz sapı, rezene, yeşil çay gibi bitkiler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde bir çok firma da Bitkiler ile zayıflama teknikleri konusunda çalışmaktadır. Herbalium, bu firmalardan biridir. Ergenlerden yaşlılara kadar oldukça geniş bir yaş yelpazesinde kullanılabilen bitkiler, metabolizmayı hızlandırıp, yağlarla savaşıyor. Kaybedilen kilolar geri alınmıyor ve vücut doğal olarak sıkılaşıyor. Bitkilerden hazırlanan kürler, dengeli bir kullanımla işe yarar görünüyor. Elbette kişisel farklılıkları göz önünde tutmak gerekiyor. Bitkilerin gerekli miktarda ve bilinçli kullanımıyla kilo sorununu çözebileceğini unutmamalıyız. Kızılderili Apache boyunun bir atasözünde denildiği gibi : “Dünyadaki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür. Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.”

Bitkiler pek çok kronik rahatsızlıkta da ilaçların yanı sıra takviye amaçlı, tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Yararları dikkate alındığında bu yöntemin neden bu kadar kabul gördüğü daha iyi anlaşılıyor. Bitkilerle hazırlanan pek çok kür, zayıflama yöntemi olarak önem kazanıyor. Bu amaçla hazırlanan bitkiler reçeteler, macun olarak veya çay şeklinde kullanılabiliyor. Bu tarz bitkisel zayıflama reçeteleri uygulanırken aşırıya kaçmamaya, çok uzun süre uygulamamaya ve bütün zayıflama tekniklerinde olduğu gibi sporu bu sürece dahil etmeye dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde istenilen sonuca ulaşılamayabilir ya da istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Ayna Dekorasyon Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.