Kahvaltıların önemli besinlerinden birisi olarak yumurta tüketiminin oldukça fazla olduğu ülkemizde özellikle tüketicilerin merak ettiği bazı sorular bulunuyor. Bunlardan birisi de yumurta üzerindeki lekeler olmaktadır.

 

Öncelikle bu lekelerin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesinde uzman gözetiminde incelenmesi gereklidir fakat tüketicinin elinde bulundurduğu yumurta eğer toptan köy yumurtası olarak elde edilmişse, bu durumda söz konusu lekelerin nedeni tavuğun yumurtlaması esnasında yumurtaya bulaşan doğum ve dışkı lekelerinin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu lekeler aynı zamanda yumurtanın durumunu anlamanızı da sağlar. Öyle ki eğer doğal yada şehir yumurtası arasında bir fark arıyorsanız, şehir yumurtası olarak bilinen ve marketlerde satışa sunulan yumurtaların tertemiz ve neredeyse tek tip olarak üretildiklerini dikkate almak gerekir. İstanbul toptan köy yumurtası satışları son yıllarda oldukça fazla rağbet görüyor ve tüm bu doğal yumurtalar aynı zamanda marketlerde de yerini alarak tüketicilere ulaşıyor. Dolayısıyla toptan köy yumurtası satışı yapan kişi yada çiftlikten elde edilen bu yumurtaları anlamanın en kolay yöntemlerinden birisi lekeler olmaktadır. Üzerinde özenle durulması gereken ve yumurta lekeleri ile ilgili bir diğer konu ise yumurta içerisindeki lekelerdir.

 

Yumurtadaki Kan Lekesi

Yumurtadaki lekeleri ele alırken, kabuktaki lekeler ve yumurta içerisindeki lekeler olarak sınıflandırmak, daha verimli bir şekilde konuyu anlamamızı sağlar. Çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan lekesi aynı zamanda kabukta da görülebilmektedir. Bu nedenle yumurtadaki kan lekesi en çok merak edilen yumurta lekesi konularının başında gelmektedir.

 

Yumurtadaki kan lekesi ne anlama geliyor? Kan lekesi olan yumurtayı tüketmek sağlığa zararlı mıdır? Gibi soruları soran tüketiciler için yumurtadaki kan lekesini ele alıyoruz.

 

Bir yumurtada kan lekeleri olduğunu fark etmenin en kolay yolu, o yumurtayı kırmaktır. Kırılmış bir yumurtayı ister kahvaltılık hazırlarken, isterseniz de normal kırmış olun, gözle net bir şekilde görülür küçük ve ufak kan lekeleri bulunuyorsa, bu durumda o yumurta lekelidir.

 

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri yada yumurtalığından gelen kan pıhtıları olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla elde edilen yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.

 

Öte yandan kan lekelerinin yumurtayı bir bütün olarak ele aldığımızda %1 oranından fazla olmadığını görürsünüz. Ciddi oranda büyük bir kan lekesi durumu şimdiye kadar görülmüş, kanıtlanmış yada ortaya çıkmış bir şey değildir. Bu ihtimalin özellikle seri üretim yani market yumurtaları açısından da imkansız olabileceğini vurgulamak gerekiyor.

 

Market Yumurtaları Sağlıklı Mı?

Market yumurtaları olarak bildiğimiz, başka bir ifade ile de “şehir yumurtası” olarak tanımladığımız yumurtaları sağlık yönünden ele aldığımızda aşağıdaki kriterlere uygun olduğunu görüyoruz.

 

  • Raflarda yerini almadan önce ilgili bakanlıklardan sağlıklı onayını alması
  • Yumurta besin değerlerini karşılaması (fakat oran bakımından köy yumurtası daha zengindir)
  • Çiftliklerde horoz ile değil, kendi kendine üreme yapması

 

Sonuç olarak marketler de satılan yumurtaların da sağlık yönünden hiç bir sakıncası yoktur. Sadece fiyat bakımından toptan köy yumurtası fiyatları çok daha yüksek iken toptan yumurta fiyatları normal şehir yumurtasında ise düşüktür.

 

Fiyatlar aynı zamanda satın alınan sağlayıcıya çiftliğe göre de değişmektedir. Bunun için köy yumurtası toptancıları arasında güvenilir bir adres olarak http://www.yumurtayumurta.com/ sitesine bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antalya Çeviri Tercüme Web Sitesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.