diyet-urunler-zararlimiHepimizin bu konu hakkında kafamız karışık veya bilgimiz yeterince yok. İlk önce light dediğimiz ürünler nedir ve nasıl hayatımıza girdi? Light ürünler dediğimiz (örn: light kola) diyet ürünler kalitesi düşük yani şeker ve yağı azaltılmış bunun yerine tatlandırıcılar konulmuş olan ürünlerdir.

Light demek diyabetikle uzaktan yakına hiçbir alakası yoktur. Peki, bu ürünler nasıl hayatımıza girdi? Bu ürünler ilk başta diyabetliler için hazırlanmış şekeri azaltılmış, yağı azaltılmış bunu yerine doğal olmayan tatlandırıcılar konulmuştur. Ama insanlar bunu artık diyetteyken yani zayıflamaya çalışırken kullanmaktadırlar. Eskiden diyabetliler için üretilmişti ama şuan fabrikalar yüzlerce çeşidini yaparak günlük yaşantımızın bir parçası haline getirmişlerdir. Tadı tuzu pek olmayan yağsız ot gibi atıştırmalıklar varken şimdi gıcır gıcır kağıtların içinde mükemmel tatlar saklı buda bizim normal yiyecekler gibi yememizin de bir sebebidir.

Diyet Ürünleri Zararlı Mı?

Bu aslında kişiye bağlı bir şey bu yiyeceklerin sınırsız yiyebileceklerini zanneden kişiler mevcut. Otomatik olarak zaten sınırsız yenen her şey size zarar verir. Şekeri ve diğer maddeleri olmak üzere nerdeyse normalin yarısı kaloriye sahip olduğu için sadece 1 paket yerine 2 paket yiyebilirsiniz yani paketlerce yiyebilirsiniz anlamına gelmiyor. Yani sınırı aşmadıkça zararı yoktur. Bide bu ürünleri kınayanlar var fakat olaya şu yönden bakmıyorlar bu ürünleri evde yapmak mümkün değil ayrıca tam çavdar ve buğday kullanarak gerçekten organik tam sağlıklı diyete uygun yapan yani işini tam anlamıyla yapan ve insanların sağlığına önem veren firmalar mevcut. Sizde bu markaları araştırıp bu markaları gönül rahatlığıyla sevdiklerinizle kullanabilirsiniz. Yani sonuç olarak bu şartlara uygun bilinçli bir tüketimin kimseye zararı olmaz ve ayriyeten bir yararı vardır ama doğru bir şekilde kullanırsak.

Bir önceki yazımız olan Akupunktur İle Nasıl Zayıflanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.