Son yılların çok konuşulan, çok araştırılan terimlerinden Feng Shui ofis dekorasyonu; televizyon dizilerinde ve filmlerde karşımıza çıkan, kimi zaman ti’ ye alınıp kimi zaman hakkında programlar yapılan bir kavramdır. ‘ Rüzgâr ’ ve ‘Su’ yani ‘Feng Shui’. Aslında bahsedilen bu kavram, bir kavram ya da sözcük öbeğinden öte yaşam tarzı ve daha ötesi kökü binlerce yıl öncesine dayanan eski bir Çin Öğretisi’dir.

Bahsi geçen bu Çin Öğretisi, temel olarak yaşam alanlarımızı, doğada var olan yaşam enerjisiyle birleştirip harekete geçirme ve daha huzurlu, mutlu, pozitif yönde bir yaşam sürdürme yöntemlerini gösteren bir rehber olarak ifade edebiliriz. Bu rehber aracılığı ile de mutluluk, huzur, iş ve özel hayatta başarı gibi insanın özlemini duyduğu hisleri ve istekleri gerçekleştirebiliriz. Feng Shui’yi kabaca ve en anlaşılır şekilde böyle açıklayabiliriz. Matematik ve estetik unsurları içeren; eşyaların ya da mekânın rengini, ideolojisini ve yönlerini ilgilendiren; kötü enerjiyi engelleyici aksine iyi enerjinin nüfuzunu ve dengelenmesini sağlayan ve kolaylaştıran bir dekorasyon bir çekim merkezi oluşturmaktır. Güzele ve insana özgü tüm özellikleri maksimum elde etme ve hayata yön verme düşüncesidir. Feng Shui kendi içerisinde bazı ilkeleri barındırır.

Feng Shui Ofis Dekorasyonu

Feng Shui Ofis Dekorasyonu

Mesela ‘Chi’. ‘Chi’, yaşam enerjisi demektir. Feng Shui’ye göre Chi, yaşam alanımıza evimizin kapısından girdiği kabul edilir ve bu felsefe içinde Chi ile ilgili bazı inanışlar vardır. Örnek verecek olursak, evimizin önünün, kapımızın ya da eve ilk adım attığımız yerlerin temiz ve sade olması gerektiğidir. Bir diğer ilke ise, ‘Bagua’dır. Bagua, sekizgen bir sembol olup kişinin takip etmek istediği yaşam biçimlerini sembolize eder. Örneğin, kariyer tercihi ya da mutlu bir aile yapısı tercihi gibi ana başlıklar içerir. Ve elbette renkler. Renkler de Feng Shui öğretisi içinde son derece önemli bir yere sahiptir ve renk seçimi hayatidir. Mesela temizliğin, doğruluğun rengi sizce nedir? Elbette beyazdır. Kullandığımız renk, hangi özelliğe ait ise o yönümüzü geliştirmemiz ve korumamız bu öğretide bizlere sunulmaktadır.

Kısa bir tanımın ve ilke özetlerinin bu şekilde olduğu bir felsefik öğretide yapmamız gereken önce bir Bagua hazırlamak, bir yön belirlemek ve renklerle bu uyumu güçlendirmek Feng Shuİ’de çok önemlidir. Hakkında birçok yazı yazılan ve insanlarda merak duygusu uyandıran; geçmişi binlerce yıl geriye giden Feng Shui basit bir dekorasyon metodundan ziyade, hakkında okullar açılan, dünya genelinde milyonlarca insanın uyguladığı bir ‘Yaşama Biçimi’ de diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Banyo Dekorasyonu Fikirleri 2014 - 2015 başlıklı makalemizde banyo dekorasyonu, banyo dekorasyonu 2014 ve banyo dekorasyonu 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.