İnsan hayatı, doğumdan ölüme kadar olan süreçte, aslında, bir nevi sorumluluklarımızı yerine getirmek demektir. Yaşamımızı güzel kılan ise bu sorumlulukları, keyif alabileceğimiz doğrultuda gerçekleştirmektir. Meslek seçimi, işte bu bağlamda karşımıza çıkmaktadır. Seçtiğimiz doğru meslek, yaşamımızın gidişatının düzeyini belirlemektedir. Buna istinaden 2014 yılına yeni girdiğimiz bu günlerde geleceği olan meslekleri tercih etmemiz aklımıza şu soruyu getirmektedir. Geleceği olan meslekler nelerdir? Alternatifleri gözden geçirdiğimizde karşımıza çıkan sayısız seçenek arasından bizi Etkileyen bir tanesi mutlaka olacaktır. En az bir yabancı dil öğrenmenin zorunluluk haline dönüştüğünü düşünürsek, “Uluslar arası İlişkiler” diye tanımlanan prestijli bir meslek dalı karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde yabancı ortaklı şirketlerin sayısının hızla artması “Uluslararası İlişkiler” mesleğini ön plana çıkartmaktadır.

Geleceği Olan Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

Bir diğer alternatif ise “Evlilik ve Aile Terapistiliği” ki evliliklerin maalesef boşanmalarla sonuçlandığı hatta çevremizde sık rastladığımız bu olumsuz durumun çözümü olarak geliştirilen “Evlilik ve Aile Terapistliği” faydalı bir meslek seçimidir. Bu konuyla ilgilenen kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanında “Rehber ve Psikolojik Danışmanlık “ artık içinde bulunduğumuz şartların olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Özel okulların çoğalması, ayrıca sınav stresi ile tüm hayatını bu konu üzerine yoğunlaştıran birçok kişiye, hatta öğrenciye hizmet edebilen çok geçerli bir icraattır. Çok net bir şekilde ifade edebiliriz ki bu bölümden mezun olanların işsiz kalması söz konusu bile değildir. Son olarak bahsedebileceğimiz “Özel Eğitim Bölümlerinde Eğitmenlik” zihinsel ve bedensel engellilere eğitim-öğretim verme hem çok faydalı bir icraat hem de meslek dalı olarak son dönemde oldukça ilgi görmektedir. Bu alanda çalışmak isteyen, özellikle, topluma faydalı bireyler yetiştirmek isteyen idealist öğretmen sayısı gün geçtikçe hissedilir oranda artmaktadır.

Meslek seçiminin bireysel olarak önem teşkil ettiği günümüzde seçilen icraatın gelecekte geçerli bir meslek olması şüphesiz önemli bir gerçektir. Bununla birlikte hepimizin, sevdiğimiz mesleği ortaya koyması en büyük dileğimizdir. Hayatın bize meslek anlamında çizdiği yolda geleceği görerek vereceğimiz kararlar, tüm yaşamımızın kilit noktasını oluşturmaktadır. Bunu bilmek ve bu yönde geleceği olan bir mesleği sevmeyi temenni ederiz.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bağımlılığı ve Zararları başlıklı makalemizde iletişim teknolojileri ve internet bağımlılığı hakkında bilgiler verilmektedir.