hamilelik_doneminde_dikkat_edilmesi_gerekenlerGebelik, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en değerli dönemlerinden biridir. Bu dönemde anne adayı, daha önceki alışkanlıklarının çoğunu bebeğinin sağlıklı gelişimi için değiştirmelidir. Sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmek bebek ve anne adayının hem fiziki hem de psikolojik sağlığı açısından önemlidir. Genel anlamda hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında, iyi beslenme, doktora danışmadan ilaç kullanmama, kötü alışkanlıkları (Sigara, alkol vs.) bırakma ve kullanılan ortamlarda bulunmama, vücut, kıyafet ve yatak temizliğine özen gösterme, son olarak da hafif egzersizler ve yürüyüşler yapma olarak maddeleyebiliriz.

Hemen herkesin bahsettiği iyi beslenme konusu, hamilelik döneminde daha da önem kazandığı için anne adayının en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. ‘Nasılsa kilo alacağım, bebeğimin de sağlıklı olması için çok yemeliyim’ düşüncesi ile ‘Aman çok kilo almamam gerekiyor, yemeyeyim’ mantığı size ve bebeğinize zararı dokunacağı için yanlış yöntemlerdir. Beslenmeyle ilgili sebze, meyve, süt ürünleri ve bol su tüketiminin yanında kuru baklagiller ve kuru yemişler sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan besin kaynaklarının çoğunu karşılayabilecektir. Bu dönemde ihtiyacınız olmayacak tek şey ise cips, kola gibi fast food olarak tabir edilen gıdalardır.

Gebelik döneminde ilaç kullanımı ise mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz zaman hali hazırda kullandığınız ilaçlar var ise bunlara ancak doktorunuzun denetiminde devam etmelisiniz. Kullanılacağınız her ilacın bebeğinizi olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmamalısınız. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkların herkese zararlı olduğu bilinmektedir. Bunun için hamilelik döneminde de bunları kullanmaktan kesinlikle kaçınmalı ve kullanılan ortamlarda da bulunulmamalıdır. Gebelik döneminden önce sigara ve alkol tüketimi var ise ve bırakma konusunda sıkıntı yaşanıyorsa kesinlikle bir uzman yardımı alınmalıdır.

Temizlik ve hijyen, sağlık açısından en az beslenme kadar önemli olduğu için hamilelik döneminde de vücut, yatak ve kıyafet temizliğine özen gösterilmelidir. Sık aralıklarla alınacak ılık duş vücut temizliği için yeterli olabileceği gibi iç çamaşırlar dahil bütün kıyafetlerin ütülü olması da giysilerdeki deterjanların ve kullanılan yumuşatıcıların kimyasallarından arındırılması için bir yöntem olabilir. Hamilelik döneminde yapılacak hafif egzersizler, yürüyüşler ve yüzme anne sağlığı kadar bebeğin de gelişimi için önem taşımaktadır. Uzmanlara göre yapılacak bu tür sporlar vücuda esneklik kazandırdığı için rahat bir doğum geçirmeye de yardımcı olacağı yönündedir. Gebelik döneminde beslenme, spor ve temizlik gibi konularda gösterdiğiniz özen hem bebeğinizin hem de sizin sağlıklı birer birey olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Görme Bozukluğuna Sebep Olan Faktörler Nelerdir? başlıklı makalemizde astigmatizm, görme bozukluğu ve göz hakkında bilgiler verilmektedir.