Yeni iletişim teknolojileri, geçmiş neslin yaşayış biçimini tamamen reddetmese de büyük bir bölümünü değiştirir. İletişim araçları, evrimine taş tablet de başlamış, dokunmatik tabletle evrimini sürdürmeye devam etmektedir. Arada kalan binlerce yılda kâğıdın at ve güvercin aracılığıyla taşınması yolu, son iki yüzyılda yerini telgraf-telefon ve televizyon gibi aygıtlara bıraktı. Bilgi çağında ise bilgisayar ve internet aracılığı ile yeni yaşam alanları oluştu. Sosyal medya aracılığı ile oluşturduğumuz ikinci el hayatlarımız oldu. E-spor aracılığı ile dünyanın herhangi bir yerindeki insan takım arkadaşımız oldu. Reel hayatta görmediğimiz sevgililerimiz oldu.

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlılığı

Bilgi çağında yeni yeni hastalıklarımız ortaya çıktı. İnternet Bağımlılığı Nedir? Son zamanlarda ki en tartışmalı konulardan bir tanesi. İnternet bağımlılığı ve tedavisini destekleyen bilim insanları, İnternet ortamında seks, oyun, kumar ve alışverişin kişilik bozukluklarına yol açabileceğini düşünüyor. Terapistler bilgisayar oyunları ve anlık iletiler nedeniyle eskiye oranla daha fazla sayıda gencin karşılarına bağımlı olarak çıktığını söylüyorlar.
İnternet bağımlılığı kavramını eleştirenler de var. Öncelikle bu kavramın yanıltıcı olacağını ve bir kişilik bozukluğu, takıntılılık hali varsa bunun internet ortamında da görülebileceği üzerine dikkat çekerler.

Bütün bu tartışmalardan başka, iş yaşamının internet ağırlıklı ve anındalık prensibine bağlı ilerleyişini göz önüne getirdiğimizde, bilgisayarın başında geçirilen sürenin artacağı öngörülebilir. Reklam, gazetecilik, mağazacılık… Gibi sektörlerin devamlılığı, yeni açılan iş alanları, bu pazarın henüz gelişmekte olduğunu gözler önüne serer. Seçim sizin, ister bu iletişim araçlarının getirilerinden faydalanmak amaçlı bir kullanım tercih edin, isterseniz bunu bir hastalık olarak görüp uzaklaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomobil Yarışçısı Olmanın İncelikleri başlıklı makalemizde otomobil yarışları ve otomobil yarışlarına katılmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.