Başarmak ya da başaramamak; işte bütün mesele bu!

Bir diyete başlarken büyük bir kararlılıkla başlarız. İdeal kiloya ulaşma hayalleri kurarız. Fakat çoğu zaman başlangıçtaki kararlılığımız hayal kırıklığıyla son bulur. Çünkü başladığımız diyet başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Peki kilo veremememizin sebepleri ne olabilir bunu hiç düşündünüz mü? Elbette bir yerde bir hata olmalı. Öyleyse gelin beraber Kilo Vermek İsteyenlerin Sık Yaptığı Hataları birlikte öğrenelim.

  • Şunu iyi bilmek gerekir ki hatanın ilk nedeni, gerçek bir kararlılığa ve inanca sahip olmamak. Bu hata yalnız kilo verme de değil her işte geçerlidir…
  • Hemen ardından gelen hata ise belli ve düzenli bir program yapılmaması veya takip edeceğimiz programa uyulmaması. Eğer bir şeye inanmışsanız bu inanç sadece aklınızda ve kalbinizde kalakalmamalı. Ciddiyetle bunu faaliyete geçirmek gerekir.
  • Takip edeceğimiz bir diyet programı edinirken de hata yapmaktayız. Çünkü her insanın yapısı bir değildir. Kaldıramayacağı bir yükün altına giren kişi sonunda “ben bunu başaramadım” derse hata etmiş olur. “Bu yükü seçmekle hata ettim” derse isabet etmiş olur. İşte bu noktada yapılan hata kendimize uygun diyet programının seçilmemesidir. Bir ünlünün bir şarkıcının uyguladığı diyet bize uygun bir diyet olmayabilir. Kopyala yapıştır diye nitelendirdiğimiz bu metot kilo vermek isteyenlerin yaptığı sık hatadır. Belli bazı rahatsızlıkları bulunan kişiler diyet sebebiyle alması gereken gıdaları almamaktadır. Tıpkı kaş yaparken göz çıkarmak gibi bu yanlış davranış da diyeti olumsuz yönde etkilemektedir.
  • İnsan yaratılış gereği acelecidir. Bir işte sonuca çabuk ulaşmak ister. Kilo vermek isteyenlerin bir diğer hatası ise bir an önce ideal kiloya ulaşmak için yemeden ve içmeden kesilmeleridir. Bilinmesi gereken en önemli nokta kilo verme olayı sağlıklı bir şekilde yürütülmelidir. Kilo verme ölüm orucu tutarak değil bilakis düzenli ve sağlıklı beslenerek mümkün olacaktır.
  • Diyeti ve diyet programınızdaki her şeyi benimsemelisiniz. Küçük kaçamaklarla diyet programının dışına çıkmak kilo vermek isteyenlerin bariz yaptıkları bir hatadır. Misafirlikte bile olsa veya özel bir gün de olsa diyetinizden asla taviz vermemelisiniz.
  • Her şeye rağmen kilo verilemiyorsa bunun alt nedenleri araştırılmalı. Örneğin, troid bezlerindeki rahatsızlık bunun nedeni olabilir. Bu noktada yapılan hata ise kilo vermeye engel sebebin giderilmemesidir.
  • Önemli bir nokta da psikolojik olarak daima pozitif olunmalıdır. Günler geçmesine rağmen istenilen düzeyde olmamak veya çevremizdeki kişilerin olumsuz yorumları kararımızdan vazgeçirmemeli.

 

Unutmayalım ki hataları tespit etmek sonuca ulaşmanın en etkili yoludur.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde gebelik ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.