Tanıdığınız en zayıf kadına bile sorsanız kilo problemi vardır. Yeme alışkanlıklarımız, Türk mutfağının güzel ve yağlı olması, vücut tipimizin yağlanmaya müsait olması, fastfood alışkanlıklarının hızla artması ve tabi genetik özellikler gibi nedenlerden dolayı tabiri caizse birçoğumuza su içsek yarar. Genelde savunma “su içsem yarıyor” şeklindedir ama vücut yağlanması o kadar da kolay bir şey değil maalesef. Bazı insanların zayıf insanlara göre daha az yemesine rağmen daha kolay kilo aldığı bir gerçek, bunun da nedeni belirttiğim gibi genetik özelliklerdir.

Hayatımızın büyük kısmı yeni rejimler araştırıp uygulamak, spora başlamaya karar verip bir türlü başlayamamak, başlasak da 1-2 hafta içinde bırakmak ile geçiyor. Genelde tatile 1-2 ay kala uygulanan şok diyetler metabolizmamıza ağır hasarlar verdiği gibi sağlıksız verilen 3-4 kiloyu da fazlasıyla geri almamıza neden oluyor. Bu nedenle şüphesiz ki en sağlıklı ve geri alımı en zor olan kilo verme uygulaması diyetisyen kontrolünde, onun verdiği programa göre yapılan uygulamalardır.

Mezoterapi

Mezoterapi

Türk kadınlarında genelde tüm vücuttan ziyade bölgesel yağlanma çok fazla görülmekte. Basen, bel çevresi, üst bacak içi, üst kol gibi bölgelerde selüloit kadınların %80-90’ında var. Selülit için rahatlıkla bir çeşit kadın hastalığı diyebiliriz. Bölgesel yağlanma-selülit tedavisinde rejimden ziyade bol sıvı tüketimi, spor öneriliyor. Buna vakti ve enerjisi olmayanlar ve maddi durumu biraz daha iyi olanlar için ise başka uygulamalar mevcut. Bunlardan en etkili olanlarından başlıcası mezoterapi ile zayıflama yöntemi.

Mezoterapi cerrahi bir müdahale olmamakla birlikte deri altına küçük iğnelerle az dozajda yağların kolayca parçalanmasını sağlayan bir yöntem. Uygulanan herhangi bir diyetten 2 kat hızlı bölgesel incelme sağlayabiliyor. Kesinlikle ağrısız olan bu yöntem ayrıca kısa sürede sonuç vermesi nedeniyle de uzun yıllardır tercih edilen bir yöntem. Kişiye bağlı olmakla birlikte 6-7 seansta sonuç alınmaya başlanıp 10-15 seansta süreç sonlandırılıyor. Seansların 10 dakikayı geçmediği düşünülürse ne kadar zahmetsiz bir uygulama olduğu daha net anlaşılabilir.
Bölgesel biriken yağlar artık belli bir süre sonunda yağ dokusu özelliğini yitirip yerleşik dokular halini aldığından o bölgede dolaşım da sağlanamıyor.

Mezoterapi uygulanan bu bölgeler sadece incelmekle kalmıyor dolaşımın yeniden o bölgeye kazandırılmasını sağlıyor. Mezoterapinin kelime anlamı deri altı tedavisi olarak geçtiğinden zayıflama dışında saç dökülmesi, cilt kırışıklıkları, çatlak ve yanık tedavilerinde de çok etkili. Bu yöntemin hiçbir yan etkisi olmamakla birlikte uygulama için herhangi bir yaş sınırı da bulunmamakta. Ücretlendirmeleri ise genelde 100-350 arası değişiklik gösteriyor. Yukarıda da belirttiğim gibi spora ve rejime çok enerjisi olmayan ve artık bunlardan bıkan, bıktığı için de sonuç alamayan, yerleşmiş bölgesel yağlardan ve selülitlerden kurtulmak isteyen kadınlar için en eski ve en etkili uygulamalardan biri olan mezoterapi ile zayıflama yöntemi tüm uzmanlar tarafından önerilmekte. Az yağlı, çok sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Zayıflama Hapları Öldürür Mü? başlıklı makalemizde zayıflama hapları ve zayıflama hapları öldürür mü hakkında bilgiler verilmektedir.