Eğer hamileyseniz yada böyle bir planınız varsa, o halde bazı temel ipuclara dikkat ederek, hamlilelik sürecini hem kendiniz hem de bebeğiniz açısından sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İpuclarımızın bir kısmında elbette bilinen ve zararlı olduğu kanıtlanmış, zararlı maddeler bulunmaktadır ki bunların başlıcaları sigara ve içkidir. Bunların dışında pek çok ipucu vardır.

Hamilelik Dönemi İçin İpucları:

Bu ipucları ile hamilelik dönemini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

  • Hamilelik egzersizleri yapmak

Bu egzersizlerin sizlere çok faydası olacaktır. Bu dönem özellikle kadınların çokça duygsallaştığı ve farklı psikolojik modlar içerisinde bulunduğu, hassas bir dönemdir. Bu yüzden morali yüksek tutmak, enerjik ve pozitif olmak açısından hamilelik egzersizleri olarak tanımlanan egzersizleri uygulamak son derece faydalı olacaktır. Günümüzde hamileler için pek çok farklı alternatif egzersiz yöntemleri bulunmaktadır.

  • Plan hazırlayın

Planlı yaşamak pek çok insan için zor gelebilir ancak özellikle hamilelik dönemi gibi hassas bir dönem için olası her koşul için planların yapılması ve hatta bu planların bir kağıda dökülmesi, son derece doğru bir tutum olacaktır. Bu plan; bebeğinizi ve çocuğunuzu nasıl daha iyi bir şekilde büyüteceğinizi içeren şartları kapsayacaktır. Bu aşamada özellikle çocuk gelişimcileri ve doktorlardan yararlanmak oldukça doğru bir hamle olacaktır.

  • Stresten uzak durun ve kendinizi eğitin

Eğer bu ilk hamileliğiniz ise, hamilelik konusunda kitaplar okumak ve bilgi kazanmak için son derece ideal bir süreçte olduğunuzu söyleyebiliriz. Böylesi bir süreci, TV’den ve stres, üzüntü, kaygı, heyecan yaratacak her türlü ortam, kişi veya herhangi bir kaynaktan uzak kalarak, kendinizi kitap ve hamilelik sürecindeki bilgilere adayarak, geçirebilirsiniz.

Son olarak; hamilelik sürecinde kendinizi sıkmamalı ve küçük şeylerden de mutlu olmalısınız. Sizi psikolojik olarak kötü etkileyecek şeylerden ve sağlık olarak hem sizi, hem de doğacak bebeğiniz olumsuz etkileyebilecek etkenlerden de uza kalmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yakında Tüm Vücut Nakil Edilebilecek başlıklı makalemizde organ nakli, vücut nakli ve yüz nakli hakkında bilgiler verilmektedir.