Selülitten kurtulmanın yolları her bayan tarafından araştırılan bir unsur. Yaz aylarının da yaklaşmasıyla birlikte kadınların en büyük korkusu gün yüzüne çıktı: Selülit. Bir sağlık problemi olmayan fakat estetik bozukluğa sebep olan selülit aslında kadınlık hormonu olan östrojenin de etkisiyle dokular arasında yağ birikmesi ve cildin portakal kabuğu gibi pütürlü hal almasından ibarettir. Vücudun ince ve gergin deri tabakası daha da gerginleşir ve altta biriken yağ tabakası daha da görünür hal alır. Sonuç ise kadınların baş belası olan selülit görünümünün oluşmasıdır.

Selülit

Selülit

Tatil döneminin de yaklaşmasıyla kadınlar arasında sıkça sorulan “selülit problemlerinden kurtulmak için neler yapmalıyız ?” sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Birkaç ufak önlem ve spor takviyesiyle sıkı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Öncelikle bilinenin aksine şok diyetler yapmak selüliti asla engellemez. Çünkü selülit kilo fazlalığından oluşan bir sorun değildir. Cilt tipiniz, yaşınız, doğum yapıp yapmamış olmanız selülit oluşumunun başlıca etkenleridir. Selülitten kurtulmak için az az ama sık öğünlerle beslenmek, yemek aralarında değil öğün aralarında bol su tüketmek ama suyu bir anda değil de yudum yudum içmek (su hızlı içildiğinde böbreklerden dışarı atılır, yudum yudum içildiğinde ise vücudun suyu kullanabilmesi sağlanır.)

Bunun dışında tuz ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak ve sanayileşmiş besinlerden(cips, kola vs.) kaçınmak; sigara, alkol ve çaydan uzak durmak onun yerine bitkisel çayları hayatın merkezine almak selülitten kurtulmanızın ilk adımıdır. Ayrıca haftada en az 2-3 gün 45’er dk yapılacak yürüyüşlerle ve egzersizler selülitlerden kurtulmanın en önemli anahtarıdır.

Bir önceki yazımız olan Başak Burcu Diyeti başlıklı makalemizde başak burcu diyeti ve başak burcu diyeti ile zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.