Varis, tanım olarak özellikle bacaklarımızdaki toplardamarların genişlemesi, morarması, uzaması neticesinde oluşan damar kapakçıklarının yetersiz hale gelmesi olarak nitelendirebiliriz. Varisli damarlarda toplardamar kapakçıkları düzgün çalışmadığı için kan damar içerisinde toplanmaya başlar ve bu toplanma sonucu damarlar şişer. Bunun sonucunda mor veya mavi bir renk alır. Varis genel olarak bacaklarda ortaya çıkan bir hastalık olmasına rağmen vücudumuzun diğer bölgelerinde de görülebilen bir hastalıktır. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilen bu hastalık, kadınlarda daha fazla bir seyir göstermektedir.

Varis Oluşumu

Varis Oluşumu

İşin tıbbi tarafını açıkladığımıza göre şimdi asıl soruna değinmek gerekir: Varis neden oluşur? Varisin oluşumunda çeşitli faktörler vardır. Bunların başında gerek iş hayatında gerek ev hayatında sürekli veya uzun süre ayakta durmak, hareketsiz bir yaşam sürdürmek gibi etkenler söz konusudur. Bunun dışında yaşın da önemli bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle 35-40’lı yaşlardan sonra bu tür hastalıklar kapımızı aniden çalabilir. Ayrıca kadınlarda menopoz dönemi ve hamilelik dönemlerinde baş gösterebilir. Bacak yaralanmalarında da ortaya çıkabilir. Toplumdaki genel inanışın aksine bacak bacak üstüne atmak varisi tetiklemez.

Varise yakalanmamak için veyahut kurtulmak için evde, işyerinde küçük ama etkili önlemler alınabilir. Bunların başında uzun süre ayakta durmamamız ve bacaklarımıza gereğinden fazla yüklenmememiz gerekiyor. Otururken veya dinlenirken bacaklarımızı bel hizasında tutarak önlem alabiliriz. Egzersiz yapmanın sadece varisi önlemediği şüphesiz bir gerçektir. Varis çorabı kullanmak da toplardamarlardaki baskıyı azaltıp kan dolaşımını hızlandıran önemli bir etkendir. Bunların dışında ilerlemiş varis hastalıkları için cerrahi müdahale gerekir.

Bir önceki yazımız olan Düzenli ve Sağlıklı Uykunun Sırları başlıklı makalemizde düzenli ve sağlıklı uykunun sırları ve uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.