Gün boyu hayatımızda pek çok işlem yapıyoruz, çok çalışıyoruz, çok yoruluyoruz bazen gücümüz ve kondisyonumuz tüm günü kaldırmayabiliyor. Gün boyu sürekli aktif ve zinde olmanız her açıdan önemli olduğundan beynimizi ve vücudumuzu gün boyu çok yorarız.

Enerjimizi sonuna kadar tükettiğimiz ve vücudumuzun yorgun düştüğü günlerde gün sonunda eve gelir ve kendimizi en uygun yere bırakırız ve derin bir oh çekeriz. Bu tip bir günün sonunda vücudumuzu yenilememiz hem yarın için önemlidir hem de o an için.

Bizde bu yazımızda vücudunuzun yorgun ve bitkin düştüğü zamanlarda vücudunuzu nasıl yenileyebileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle vücudunuzun artık bırak beni dediği zamanlarda bol bol su içerek hem hayatın temposuna yetişebilirsiniz hem de fiziksel olarak yenilenip vücudunuzu da biraz kendine getirebilirsiniz.

Gündüz çok yoğun bir gün geçirdiniz ve akşam yorgun olan vücudunuzu yenilemek için öncelikle en az bir yarım saat oturarak dinlenin.

Hafif yemekler yiyin: Akşam eve geldikten sonra 30-45 dakika oturarak bir kendinize gelin ve dinlenin. Daha sonra yemek yiyin fakat ağır yemekler yiyip daha sonra yerinizden kalkamayacak hale gelmeyin. Hafif yemek yiyin ve sofradan doymadan kalkın.

Bol bol su tüketin: Gün içerisinde olduğu gibi akşam da bol bol su tüketmeniz büyük önem taşımaktadır. İçtiğiniz su vücudunuzdaki yorgunluğu alır ve yenilenmenizi sağlar.

Egzersizler yapın: Vücudunuzun sonraki günler o günkü kadar yorulmaması için egzersiz yaparak kendinizi güçlendirin ve kondisyonunuzu arttırın. Yani akşam televizyonun karşısında vakit öldürmeyin.

Enerji toplayacak besinler tüketin: Gün boyu ve akşamları abur cubur ve yağlı yemekler yerine hem hafif hem de enerjinizi yerine getirecek besinler tüketin.

Oturduğunuz yerde gömülü kalmayın: Akşam eve geldiğinizde veya evde olduğunuzda yatana kadar o koltukta takılı kalmayın. Bol bol hareket etmeye çalışın.

Sağlıklı ve iyi bir uyku şart: Uyku vücudunuzu yenileyebilmenizi ve enerjinizi toplayabilmenizi sağlayan en önemli unsurdur. Bu yüzden gece uzun saatler uykusuz kalmayın, erken uyuyun ve iyi bir uyku uyuyarak sabah da erken ve dinç uyanarak yeni güne hazır olun.

Bir önceki yazımız olan Selülitten Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde selülit ve selülitten kurtulmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.