Tıp, dünyanın en önemli alanlarından biridir. Dünyadaki hastalık sayısı arttıkça, tıp da buna paralel olarak gelişmekte ve gelişmesi gerekir. Tıp da organ nakli zor ve önemli bir işlemdir. Herhangi bir organı kullanılamaz hale gelen bir hasta, dört gözle organ bağışı bekler ve o organ bağışı hastanın hayatını kurtarır.

Maalesef ülkemizde dahil olmak üzere dünyada binlerce hasta, organ nakli bekliyor. Fakat ne yazık ki insanlar, organ nakline bir türlü sıcak bakmıyor. Organ naklinin bu kadar önemli olduğu bir dönemde tıp dünyasının organ nakilleri ile ilgili çok önemli bir açıklama geldi.yakinda-tum-vucut-nakil-edilebilecek

Son dönemlerde yüz, kafatası gibi pek çok insan bileşeni başka bir kişiye başarıyla nakil edilebildi. Bu durum, nakil operasyonlarının ülkemiz dahil dünya tıbbında oldukça geliştiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz senelerde ülkemizde Antalya ilimizin bir hastanesinde uzman bir cerrah doktor, yüzü yanmış bir hastaya yüz nakli yapmayı başarmıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir hastaya kafatası nakli yapılması dünya genelinde geniş yankı uyandırmıştı.

Bu zor ama başarılı nakiller sonrası, kamuoyu tıp dünyasının nakil konusunda çığır açtığını belirtmişti. Dünya tıbbının önemli isimleri de geçtiğimiz günlerde nakil konusunda çok çarpıcı ve önemli bir açıklamada bulunarak dünya tıp tarihinde bir devrimin olabileceği sinyallerini verdiler.

Dünyaca ünlü İtalyan cerrah doktor Sergio Canavero, bir bilim dergisine nakil hakkında açıklamalarda bulundu. Sergio Canavero, açıklamasında bu zamana kadar tıp dünyasının pek çok farklı ve yenilikçi tarzda nakil denediğini söyledi ve bunların pek çoğunun başarılı olduğunu da vurguladı. Sergio Canavero, önümüzdeki yıllarda artık dünya tıbbında önemli bir devrimin yaşanabileceğini de vurguladı.

Sergio Canavero, “Dünya tıbbı bu zamana kadar pek çok bilinmeyen ve yenilikçi tarzda nakil denedi. Bu nakillerden olumsuz sonuç alınanlarda oldu elbet fakat başarılı sonuçlar çok daha fazlaydı. Nakil işleminin bu kadar çığır açtığı ve geliştiği bir dönemde artık bir devrimin yaşanacağını söylemek yanlış olmaz. Ben cerrahlık kariyerim boyunca nakiller ile ilgili pek çok araştırma, deneme vb. şeyler yaptım. Ve şunu söyleyebilirim ki yaklaşık 2 yıl sonra tüm vücut bileşenleri nakil edilebilecek.” diyerek çok önemli bir işlemin haberini verdi.

Daha önce dünya tıbbında yapılan araştırmalar ve denemelerde bu durumun bir nevi habercisi olmuşu. Bakalım önümüzdeki dönemlerde neler yaşanacak? Bunu hep birlikte takip ederek öğreneceğiz.

Bir önceki yazımız olan Vücudunuzu Yenilemenin Yolları başlıklı makalemizde egzersiz hakkında bilgiler verilmektedir.