Ülkemizde, insanların sıkıntı yaşadıkları birçok bedensel problemler vardır. Bunlardan bir tanesi de, kilo problemidir. Haftalar boyunca yapılan diyetler, mide küçültme ameliyatları, sporlar ve zayıflama haplarıyla bu fazla kilolardan kurtulmaya çalışırız. Gündemde en çok tartışılan yöntemse, zayıflama haplarıdır. Peki, nedir bu zayıflama hapları? Acaba bize yararlı bir sonuç verir mi? Zayıflama hapları, alınan kalorilerin azaltılmasını amaçlar. Doyduğumuz hissini verir. Aslında biz bu sayede beynimizi kandırıyoruz. Görünürde olan acıkmışlık hissini bu haplar sayesinde bastırıyoruz. Ama bizi etkileyebilecek yönlerini hiç düşünmüyoruz.

Zayıflama Hapları

Zayıflama Hapları

 

Kullanılan birçok hap gibi iç organlarımızın zarar görmesinde çok büyük etkilere sahip. Hatta uzmanlar, bu zayıflama haplarıyla beyne giden uyarıların, kalp hastalıkları ve psikiyatrik sorunlara doğrudan yol açtığını söylüyorlar. Bu tür rahatsızlıkları duyunca, insanın aklında bir soru oluşuyor: Zayıflama hapları öldürür mü? Gazetelerde ve izlediğimiz haberlerde, zayıflama haplarını kullananların öldüğünü görüyoruz. Bu ölüme sebep olan şey bilinçsizliktir. Tavsiyelerle, kulaktan duyma haberlerle, doktor kontrolü olmadan, gelişigüzel satın alınan ilaçlar ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Zayıflama hapları, bilindiği üzere bitkilerden elde ediliyor. Kişilerin bu tür hapları kullanmadan önce, herhangi bir bitkiye karşı alerjisinin olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Ayrıca bitkilerin üretim alanları, bitkiler üzerinde tarım ilacı kullanılıp kullanılmadığı, fabrika koşulları göz önünde bulundurulmadığından kötü sonuçlar doğurabilme olasılığı artıyor. Bu tür hapları üretip satanlar, kendi ceplerini düşündükleri için, karşısındaki insanın sağlığını ön planda tutmuyorlar. Sağlıklı kilo vermenin en önemli ipucu zamandır.

Doktor kontrolünde uygulanacak hormon testleriyle, vücut dengemizi sarsmayacak diyetler yapabiliriz. Günlük yürüyüşler ve sporlarla yüksek miktarda kalori yakabiliriz. Nasıl ki, biz kiloyu bir haftada almıyorsak, aldığımız kiloları da birkaç günde veremeyiz. Beynimize hükmü zayıflama hapları değil, biz sağlamalıyız. Bu bilinçle hareket ederek sağlıklı kilo vermemiz mümkün. Aksi taktirde gün geçmeden ölüm haberleri ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımız olan Vajinismus Hastalığı başlıklı makalemizde vajinal yapı, vajinismus ve vajinismus nedir hakkında bilgiler verilmektedir.