Uyku düzeni kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimileri sabahtan akşama kadar uyumayı severken kimileri de 3-5 saatlik uykuyla uykusunu alabilir ve yaş faktörü denilen bir kavram var. Bebeklerin uykusu, gençlerin, yetişkinlerin ve yaşlıların.

Düzenli ve sağlıklı uykunun sırları deyince; 8 saatlik bir uykunun yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde uyanınca uyku alışkanlığı edinilmiş olur. Beslenme alışkanlıkları, stres, heyecan uyku düzenini değiştirir. Gece kahve veya çay tükettiysek uykumuzun kaçması doğaldır. Veya stresli olduğumuz zaman düşünmekten uyku uyuyamayız. Heyecan için de aynı şey söz konusu yarın acaba nasıl geçecek? Neler olacak.

Düzenli ve Sağlıklı Uykunun Sırları

Düzenli ve Sağlıklı Uykunun Sırları

Yattığımız odanın temiz ve düzenli olması ve havalandırmasının yapılması, kullanılan yastığın ve yatağın rahatlığı gibi faktörler kaliteli bir uyku için olmazsa olmazlardan. Uyku insan vücudunun dinlenmeye geçtiği bir zaman dilimidir. Ve bu esnada gördüğümüz rüyalar arasında geçer. Bir âlemden başka bir âleme gideriz. Kimi zaman üzülürüz kimi zaman seviniriz gördüğümüz rüyalarda, uyandığımızda bizi çok etkiler adeta o anı yaşarız. Bazen sevdiğimiz bir kişiyi görürüz ve hiç uyanmamak istemediğimizde olur.

Uykuyla ilgili annelerimizin bazı sloganları da var tabi akşam yatmak bilmezsin sabah kalkmak. En tatlı uykulardan biri sabah uykusudur. Çoğu zaman sabahın gelmesini hiç istemeyiz yataktan kalkmak o kadar zor gelir. Gece uykusu da bir o kadar kıymetli bir zaman dilimi. Bizim istirahat edip dinlenmemiz için. Yastığa başınızı koyduğunuzda her şeyi unutun. Güzel şeyler düşünüp ve dua edip uyuyun. Tatlı uykular.

Bir önceki yazımız olan Liposuction Yöntemi ile Zayıflama başlıklı makalemizde liposuction, liposuction ameliyatı ve liposuction ile nasıl zayıflanır hakkında bilgiler verilmektedir.