Başta Facebook olmak üzere, sosyal ağlar artık hayatımızda önemli bir yere sahip. İnternetin Türkiye’de ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde arkadaş edinmek, muhabbet etmek, zaman geçirmek için IRC (Internet Relay Chat) servisleri tercih edilirken artık daha işlevsel olan sosyal ağlarda muhabbet tercih edilir durumda. Bunlardan Facebook, Türkiye’de insanların ilk başlarda ilkokul arkadaşlarına kadar eski dostlarını bulma merakıyla dahil olduğu ancak daha sonraları bu meraklarına farklı isteklerini de ekledikleri bir sosyal ağdır. Şüphesiz ki insanlar bu kadar koşuşturmaca içerisinde geçen çalışma hayatlarının yanında kendilerine vakit ayırırken zaman yönetimi konusunda çok da başarılı sayılmazlar.

Facebook Arama

Facebook Arama

Bu nedenle Facebook vasıtasıyla birbirlerinin yaşantılarından ve görüşlerinden haberdar olmak daha az vakit aldığı için bu kanalı tercih ediyorlar. Ancak son zamanlarda bu durum sadece takip boyutunda kalmamış, Facebook’a zamanla eklenen; oyun oynama, uygulama ekleme, yer bildirisi yapma, mesajlaşma, anlık mesajlaşma (messenger) gibi özelliklerin yanında Facebook’un Whatsapp uygulamasını satın almasıyla birlikte artık Facebook Arama özelliği de kullanıma girmiştir. Arama özelliği, Skype gibi uygulamalara alternatif olabilecek rahat bir uygulama olacak gibi görünmektedir. Henüz yeni bir uygulama olan Facebook arama özelliği ile ilgili herkes çok fazla bilgi sahibi olmayabilir. Facebook Arama Nasıl Yapılır diye merak edenler için öncelikle bir hatırlatma yapalım; bu uygulama şu anda sadece Wi-fi üzerinden kullanılabilmektedir. Hiç tereddüt etmeyelim ki yakın zamanda GSM numaraları üzerinde GPRS yardımıyla da kullanım mümkün olacaktır.

İşlem adımlarına gelirsek; ilk olarak arama başlatılmak istenen kişinin profili açıldığı zaman sağ taraftaki dişli çark / ok ikonu tıklanır. Eğer konuşulmak istenen kişide bu özellik aktif ise mesajlaşma penceresinin üst kısmında video kamera ikonu görünecektir. Bu ikon tıklanarak görüşme başlatılabilir. Ancak bunun için öncelikle hızlı, basit ve tek seferlik bir ayar gerekmektedir. Bu ayar uyarısı uygulamayı ilk kullanmak istediğinizde ekranda belirecek, siz bu adımı tamamlandıktan sonra Facebook arama özelliği rahatça kullanılabilecektir. Bu kanalı kullanarak ücretiz ve pratik bir şekilde Facebook arkadaşınızla yüz yüze konuşma şansınız olmuş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Twitter ReTweet Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde twitter retweet ve twitter retweet nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.