Tesettürlü hanımların kombilerini tamamlayıcı ürünlerden biri olan eşarp, geçmişten bu güne renk ve model olarak zamanla değişmiştir. Örtünmede konusunda kullanan tesettürlü bayanların eşarp yapımında değişik modeller kullanarak farklı tarz oluşturulur. Tesettürdeki eşarbın önemi malzemesine göre farklılık göstermektedir. Piyasada rayon, ipek gibi farklı kumaşlardan imal edilmiş eşarplar, kaliteleri ve görünüşleri itibariyle eşarplar arasındaki farkın oluşmasına sebep olmuştur.

Tesettürdeki Eşarbın Önemi

Muhafazakâr Kesim

Kalitesiz eşarplar kullanıcısını yoracağı ve rahatsız edeceği gibi zamanla şekli bozularak kötü bir hale bürünmektedir. Kullanımı rahat olması için bone kullanılması eşarpların iğneyle tutturmakta kolaylık sağlar ve günlük hayatta da kullanımı oldukça rahattır. Muhafazakâr kesimlerin tercih ettiği eşarp modelleri onları şık ve hoş gösterdiği gibi rahatta ettirmelidir. Piyasada çok fazla eşarp modeli bulunmaktadır. Değişik desenlerin yanı sıra tek renk eşarplar çeşitleri de vardır. Eşarp imalatı yapan öncü firmaların dışında yan sanayi olarak adlandırılan firmalar imitasyon ürünler üretiyorlar. Günümüzde beğenilen markaların ürünlerini çevrenizde görmeniz mümkündür. Cıvıl cıvıl ve renk renk olan eşarplar birçok tesettürlü hanımın tercihi olmaktadır.

Eşarp Tasarımcıları

Bu sektördeki eksikliklerden biri ise eşarp tasarımcılarının sayası oldukça azdır. Bu sebepten üretici firmalar son zamanlarda modacılarla çalışmaktadırlar. Genellikle koleksiyon tasarımlarında yer alan modacılar eşarp tasarımı yaparak bu piyasaya renk katmışlardır. Piyasada her zevke ve her eşarp kumaşına göre farklı ürünler bulabilirsiniz.