Özellikle 1980’li yıllar Türkiye’sin de yetişen neslin en büyük eğlencelerinden biriydi çizgi romanlar. Thor Karanlık Dünya filmi de aslında bir romandır. Tek kanallı televizyon ve radyolardan başka düşsel dünyamızı hareketlendirecek, renklendirecek yegane duygu enstrümanımız bu çizgi romanlar ve onların kahramanlarıydı.“Thor” bu çizgi roman kahramanlarının en güçlü, en gizemli, en karizmatiklerinden biriydi belki de çoğumuz için. Çünkü her türlü zor ve insanüstü işi rahatlıkla hallettiği süper çekici, kırmızı pelerini ve bir Viking savaşçısını andıran kıyafetiyle, hepsinden de önemlisi ölümsüz bir Tanrı Savaşçı olmasıyla yer etmişti gencecik dimağlarımızda. Sonra nedendir bilinmez bu çizgi romanlar bir bir çıktı hayatımızdan. Gazete satan büfelerde, bakkal amcaların tezgahlarında da görmez olduk. Unuttuk gitti düşlerimizin yenilmez kahramanlarını.

Thor Karanlık Dünya

Thor Karanlık Dünya

Ta ki 2011 yılına kadar. Bu tarihte Hollywood sineması ve Marvel filmleri  “Thor”’u yeniden hatırladı ve beyaz perdeye aktardı. Film gerçekten çok başarılıydı. Thor’un üvey kardeşi Loki’yle olan mücadelesi, sonra Asgard’dan dünyaya sürgün edilmesi, Jane FOSTER’a âşık olması, dünyayı kurtarması süper bir anlatım ve teknolojinin tüm imkanları kullanılarak aktarılmıştı seyirciye. Bu filmi 2013 yılında çevrilen Thor: Karanlık Dünya Filmi izle takip etti. Birinci filmden sonra bu son filmin nasıl olacağını merak eden sinemaseverler görselliğin tavan yaptığı bir filme karşılaştılar.

Konusu itibariyle devam filmi olmasının verdiği bir zorlama hissedilse de süper efektler, yeni kötü karakter Malekith ve ekibiyle olan mücadele, Thor ve Kardeşi Loki arasında sorunların çözülmesi ve finalde Loki’nin ölümü filmin seyredilebilirliğini hiç azaltmıyor. Kısaca yapılacak her türlü eleştiriye rağmen çocukluk ve gençlik yıllarımızın yenilmez kahramanı Thor’u yeniden izlemek ve nostalji yapmak isteyenler için güzel bir film olmuş Thor: Karanlık Dünya.

Arkadaşlarınıza rahatlıkla “izle” diyebileceğiniz bir film ve devamında çekilecek diğer seri için Marvel’e iyi bir referans.

Thor Karanlık Dünya Filmi Fragmanı