Vajinismus kadınlarda görülen cinsel bir problemdir. Kadının cinsel birleşme esnasın-da acı duyması ya da gerginleşmesi durumunda korkuya bağlı olarak cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi olarak tanımlanabilir. Vajinismus bir fiziksel rahatsızlık değil, psikolojik kaynaklı bir durumdur. Bunun üzerinde birçok insan öncelikle vajinanın çok küçük ya da dar olmasın-dan kaynaklanan bir sorun olabileceğine düşünmesi gayet olağandır. Fakat vajinal yapı itibariyle esnektir ve doğum esnasında bir çocuğun başına çıkarabilecek kadar da esneyebilmektedir.

Vajinismus Nedir?

Kadının vücuduna uzaklaşması yabancılaşması durumudur. Cinsel ilişkiden korkması, utanç duyması ve suçluluk duymasıdır. Bu durumla karşı karşıya gelen kadınlar çoğu zaman bir depresyon dönemi yaşarlar. Cinsel ilişkiden soğur ve kaçınırlar. Bu durumun birçok psiko-lojik sebebi olabilir. Cinsel taciz, toplumumuzda yer alan birçok katı ve değiştirilemez kurallar. Evlenmeden önce kesinlikle ilişkiye girmek yasak, günah, ayıp diyerekten kadını erkekten uzaklaştıran ve ilk gerdek gecesinde tam bir kadın gibi davranmasını bekleyen, hepimizi de çok uzak olmayan aile bireyleri. Ağrılı jinekolojik muayene.

Vajinismus

Vajinismus

 

Cinsellik hakkında hatalı bilgi ve ön yargılar gibi birçok nedeni olabilir.Vajinismusta her kadın ve problemi farklı olduğundan tedavisi de kişiye özel olmalıdır. Öncelikle yanlış düşünce kalıbından kurtulabilmesi için psikolojik destek önemlidir. Kişinin kendini anlayabilmesi için ilk önce sade bir bilgilendirme yapılır. Problemler farklılık göstermesine rağmen yaygın olan birkaç tedavi yöntemi vardır.

Davranışlarını saptayarak belirtilerine göre düzenlenmiş olan davranışsal tedavi. Geçmişinde yaşamış olduğu olaylar doğrultusunda çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik tedavi. Kişi hala olaylardan uzaklaşmak istiyorsa ve anlatmaktan utanç duyuyorsa hipnoz ve telkin tedavisi. Ve son olarak da kişiye özel karma bir tedavi yöntemi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Yoga ile Nasıl Zayıflanır? başlıklı makalemizde yoga ile nasıl zayıflanır, yoga ile zayıflamak ve yoga yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.